Close

1 czerwca 2014

Opuncje w ogrodzie uprawa pielęgnacja

Opuncje w ogrodzie skalniak

Opuncje to najpopularniejsze i najprostsze w „obsłudze” kaktusy, które możemy samemu „hodować”. Opuncje w ogrodzie są mało wymagające i w gruncie radzą sobie praktycznie same. Tolerują długie okresy bez wody, w większości są odporne na choroby i szkodniki.
Możemy je w skrócie podzielić na mrozoodporne i zimotrwałe. Mrozoodporne to te, które przy zapewnieniu ochrony przed wilgocią pochodzącą z opadów deszczu czy śnieg przetrwają naszą zimę.
Zimotrwałe to najodporniejsze gatunki, które nie wymagają żadnej ochrony przed wilgocią. Z listy „pewniaków” można polecić: O. fragilis v. fragilis, O. phaecantha v. camanchica, O. humifusa , O. polyacantha.

Stanowisko

Maksymalnie nasłonecznione, najlepiej osłonięte od wiatru. Im więcej słońca, tym lepiej. Posadzenie przy południowej ścianie budynku jest takim przykładem i stworzy doskonały mikroklimat dla naszych roślin. Polecamy budowę podwyższonego skalniaka z dodatkiem dużej ilości materiału mineralnego, czyli skał, kamieni, grubego żwiru itd. Taki skalniak nie tylko ładnie wygląda, lecz kamienie maja za zadanie pochłaniać nadmiar ciepła podczas dnia i oddawać go nocą.

Podłoże

Bardzo dobrze zdrenowane, luźne, piaszczyste. Kluczem jest, aby woda nie zalegała w korzeniach, gdyż doprowadzi to do gnicia roślin. Opuncje doskonale rosną na słabych glebach i w większości nie tolerują ciężkiego podłoża. Jeśli w ogrodzie mamy właśnie taki typ ziemi, bez problemu możemy ją zmieszać z piaskiem i żwirem, czyniąc ją idealną dla opuncji. Do naszej mieszanki możemy dodać węgiel drzewny, który dostarcza potas, mający dobroczynny wpływ na kondycję naszych maluchów.

Nawożenie

Nie jest wymagane, choć niektórzy stosują specjalne nawozy do kaktusów z dużą zawartością fosforu i potasu, a mała azotu. Nawozimy nie wcześniej niż w drugiej połowie maja.

Ochrona zimowa

Kluczem do przezimowania większości gatunków jest zapewnienie im suchego podłoża. Większość opuncji nie toleruje mrozu w połączeniu z wilgocią. Jest to dla nich mieszanka śmiertelna. Wystarczy im zwykle daszek chroniący przed opadami. Nasze zimy mają to do siebie, że z uwagi na nieprzewidywalną pogodę jednego dnia możemy mieć mróz, a drugiego deszcze ze śniegiem. Takie proste zabezpieczenie bardzo zwiększy ich szanse na przeżycie. Pamiętajmy tylko, aby nie był to daszek w postaci narzuconej na płasko na kaktusy folii, pod którą nasze rośliny po prostu zgniją. Musimy zapewnić odpowiednią wentylację. Daszek budujemy najpóźniej w październiku, aby rośliny zdążyły odprowadzić z tkanek nadmiar wody.

Sadzenie

Najlepszą chyba porą na sadzenie do gruntu jest wiosna, aby rośliny zdążyły się ukorzenić i zaaklimatyzować przed ich pierwszą zimą. Po sadzeniu nie podlewamy.

Podlewanie

Wbrew pozorom opuncje mrozoodporne lubią duże ilości wody, szczególnie podczas letnich upałów. Nie lejemy wody na rośliny w słońcu! Najlepiej podlewać rano lub wieczorem. Generalna zasada to od jesieni do wiosny zero podlewania i wody z opadów atmosferycznych.