Close

8 maja 2015

Palmy w ogrodzie uprawa pielęgnacja

Własna palma w ogrodzie

Własna palma przed domem?

Czy w Polsce można hodować palmy w ogrodzie

Owszem, przy zapewnieniu odpowiedniej ochrony zimowej – w tym dogrzewania, kilka gatunków można uprawiać całym rokiem na powietrzu, choć stanowi to nie lada wyzwanie, bez gwarancji na sukces. Musimy mieć świadomość, że przy tak nieprzewidywalnej pogodzie w każdej chwili możemy stracić naszą palmę.

Postanowiliśmy zamieścić krótki poradnik dla początkujących, który mamy nadzieję, odpowie na podstawowe pytania.

Jest co najmniej kilka rodzajów palm, o uprawę których można się pokusić. Aby nie komplikować sprawy, ograniczymy się do trzech naszym zdaniem najbardziej mrozoodpornych palm świata:

Które gatunki palm wybrać na początek?

Zdecydowanie najlepszą palmą do naszego klimatu jest Trachycapus Fortunei (Szorstkowiec Fortunego)

Następnie mamy:

Rhapidophyllum Hystrix (Palma Igłowa)

Sabal Minor (Palma Sabałowa)

Uwaga! R. hystrix, a w szczególności S. minor do wzrostu potrzebują wysokich temperatur. Z uwagi na możliwość wystąpienia u nas chłodnych pór letnich, wzrost palmy może być minimalny, bądź żaden. Należy to wziąć pod uwagę.

Cała resztę roślin znajdziecie Państwo w dziale Gatunki palm oraz na Forum.

 

Czy kupować nasiona, czy sadzonki?

Nasiona są najtańszą opcją dla cierpliwych, ale… Po pierwsze musimy się liczyć z tym, że nie wzejdą, a po drugie odczekać kilka lat, zanim roslina powędruje do gruntu. Jak uzyskać palmę z nasion dowiecie się TUTAJ.

Najlepiej kupić sadzonki lub większe palmy. Dorosłe rośliny mają znacznie większą odporność na mróz. Im większa palma, tym, rzecz jasna większy wydatek.

Jakie podłoże dla palm będzie najodpowiedniejsze?

Palmy mrozoodporne nie mają zbyt wielkich wymagań glebowych. Będą rosnąć na wielu typach podłoża. Najważniejsze jest, by było dobrze przepuszczalne. Możemy też skorzystać ze specjalnej gotowej mieszanki ziemi do palm z bazową dawką nawozu: Kliknij tutaj!

Tutaj przeczytacie więcej na temat Jak nawozić palmę

Które stanowisko do posadzenia wybrać?

Palma posadzona w pełnym słońcu będzie rosła szybciej, lecz podczas zimy jest narażona na większe uszkodzenia spowodowane wiatrem i słońcem.
W naszym klimacie najrozsądniej palmę posadzić na miejscu południowym, najlepiej w pobliżu ogrodzenia lub budynku. Stworzy to mikroklimat oraz zapewni osłonę przed wiatrem.

Jak zabezpieczyć palmę na zimę?

Bez wątpienia najlepszym i najskuteczniejszym (a według niektórych jedynym) sposobem na przetrwanie zimy w polskim klimacie, jest zapewnienie palmie dogrzewania, np. kablem grzewczym. Zaoszczędzi nam to sporo nerwów. Roślinom można również zbudować osłonę typu daszek, domek lub po prostu obsypać śniegiem (w przypadku małych palm), który jest doskonałym izolatorem. Należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: wentylacji, gdyż często palmę zabija własnie nie sama temperatura, lecz wilgoć. Więcej o ochronie zimowej można przeczytać TUTAJ.

Potrzebujesz więcej informacji?

Więcej informacji na temat uprawy mrozoodpornych palm w Polsce oraz innych egzotycznych roślin znajdą Państwo na stronach naszego Portalu oraz Forum, na którym można zasięgnąć porady i wymieniać się doświadczeniami z innymi entuzjastami egzotyki.

Zapraszamy – palmiarnia.info 🙂