Close

Kiełkowanie nasion

Kiełkowanie nasion palmy sabałowej

Świeżość nasion

Głównym czynnikiem decydującym o skuteczności kiełkowania jest świeżość nasion. Największe prawdopodobieństwo wyhodowania rośliny z nasiona jest wtedy, gdy jest ono świeżo zebrane i zasiane. W większości przypadków będziemy jednak mieć do czynienia z nasionami kupionymi, a więc o niewiadomej świeżości i żywotności. Generalnie należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż niektóre nasiona kiełkują nawet do dwóch lat i więcej. Możemy przyjąc, że przeciętny czas kiełkowania palm mrozoodpornych wynosi jednak do 3 m-cy.

Przyczyny niepowodzeń

Najczęstszymi przyczynami nieudanego kiełkowania są, oprócz nieświeżych nasion:

– zbyt niska temperatura
– za mokre podłoże
– za ciężkie podłoże
– całkowite wyschnięcie podłoża
– brak cierpliwości, czyli zbyt krótki czas oczekiwania

Po wykiełkowaniu przenieś siewki z cienia w jasne miejsce, jako że światło jest im niezbędne do rozwoju. Uwaga! Młodziutkich roślin nie powinno się od razu wystawiać na bezpośrednie działanie palącego słońca! Szczególnie zdradliwe jest pierwsze wiosenne słońce, na pozór niegroźne.

Rys. pochodzi z książki A. Wood’a „Class-Book Of Botany USA&Canada

Przyspieszanie kiełkowania

Celem przyspieszenia kiełkowania stosujemy:
– skaryfikacje nasion, czyli nacinanie, ścieranie powierzchni nasion, aby ułatwić szybsze wniknięcie wilgoci do nasiona
– moczenie w roztworze kwasu giberelinowego
– wysiew w tzw. mini-szklarni lub chociażby nakrycie pojemniczka z nasionami dziurkowana folią

Polecamy świeże nasiona od sprawdzonych firm, które zapewniają ich najwyższą jakość oraz szybką dostawę:

 

Buy fresh Palm seeds at Trebrown Nurseries rarepalmseeds.com - palm seeds, cycad seeds, banana seeds

Jak wyhodować palmy z nasion

Ilu hodowców, tyle sposobów kiełkowania, ale proste metody wydają się być skuteczne. Przedstawiamy jedną z najbardziej powszechnych:

1) Oczyść nasiona z wszelkich miękkich osłonek, skórek, włókien etc. Zwiększy to szanse na szybsze kiełkowanie oraz zapobiegnie rozwojowi grzybów. Możesz używać gumowych rękawiczek, jako że niektóre gatunki działają drażniąco na skórę.

2) Namocz nasiona w ciepłej wodzie co najmniej przez jeden dzień. Najlepsze efekty osiąga się jednak mocząc je przez 3dni (niektóre nawet dłużej), pamiętając o codziennym zmienianiu wody. Nasiona, które po 24h namaczania pływają na powierzchni zwykle nie wykiełkują, lecz są wyjątki.Namaczanie nasion.

Niektórzy (w tym my) sterylizują nasiona palm przed wysiewem w celu zminimalizowania szansy rozwoju grzybów. Aby wykonać roztwór do sterylizacji potrzebujemy 5-10% roztworu wybielacza do tkanin. 1 porcja wybielacza na 10-20 porcji wody. Zamaczamy nasiona w roztworze na kilka-kilkanaście sekund w zależności od grubości nasion, a następnie starannie płuczemy wodą. Tak – dobrze przeczytaliście – wybielacza! Zbyt długie moczenie nasion w tym roztworze spowoduje ich obumarcie. Zastosować można również gotowe preparaty do zaprawiania nasion. Nasiona wysterylizować można również w roztworze nadmanganianu potasu, który jest dostępny w aptekach bez recepty.

3) Przygotuj odpowiednie podłoże. Kup gotowe mieszanki lub zastosuj włókno kokosowe z perlitem lub częścią piasku, aby zapewnić odpowiedni drenaż i zapobiec gniciu nasion. My stosujemy tanie włókno kokosowe z domieszką perlitu.

4) Zrób niewielki otwór w ziemi i umieść w nim nasiono. Są różne szkoły sadzenia. Jedna mówi o głębokości ok. 1cm, a druga o takim umieszczeniu nasiona, aby delikatnie wystawało nad powierzchnię. My umieszczamy nasiona tuż pod powierzchnią i przykrywamy niewielką warstwą podłoża.

5) Przykryj nasiona folią lub umieść w zamykanym pojemniczku (idealnie nadają się pojemniki do przechowywania żywności) dbając, aby podłoże było zawsze wilgotne, a jednocześnie nie było zbyt mokre.. Wyschnięte nasiona lub zgniłe na pewno nie wykiełkują!

6) Czekaj cierpliwie i obserwuj…

Do kiełkowania możemy również użyć zamykanych woreczków strunowych. Wypełniamy je mieszanką np. wilgotnego włókna kokosowego i perlitu, wkładamy nasiona, zamykamy i pozostawiamy w ciepłym miejscu. Co jakiś czas sprawdzamy czy podłoże całkowicie nie wyschło i czy nie pojawiły się żadne kiełki. Po wykiełkowaniu nasion woreczek możemy ostrożnie przeciąć i wyjąć zawartość.
Kolejnym sposobem, którym możemy się posłużyć jest kiełkowanie na wilgotnych papierowych ręcznikach lub wacikach w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Niektóre palmy wymagają dodatkowego ciepła, czyli można je umieścić na grzejniku, macie grzewczej lub w ciepłym miejscu, lecz szorstkowce z powodzeniem kiełkują w temperaturze pokojowej.

Jak wyhodować juki i agawy z nasion

Juki i agawy należą do roślin, które nie są wymagające i dosyć szybko kiełkują. Oto najprostsza procedura:

1) Namocz nasiona w ciepłej wodzie co najmniej przez jeden dzień. Najlepsze efekty osiąga się jednak mocząc je przez 3dni (niektóre nawet dłużej), pamiętając o codziennym zmienianiu wody.
2) Przygotuj odpowiednie podłoże. Kup gotowe mieszanki lub zastosuj zwykłą ziemię ogrodniczą z perlitem i piaskiem. Mamy dobre doświadczenia używając mieszanki krakowskiej, czyli perlitu z wermikulitem.
3) Umieść nasiona bezpośrednio na powierzchni lub przykryj cienką warstwą piasku.
4) Przykryj nasiona folią lub umieść w zamykanym pojemniczku (idealnie nadają się pojemniki do przechowywania żywności) dbając, aby podłoże było zawsze wilgotne, a jednocześnie nie było zbyt mokre.. Wyschnięte nasiona lub zgniłe na pewno nie wykiełkują!
5) Czekaj cierpliwie i obserwuj…

Przy świeżych nasionach nawet w ciągu kilku dni możesz spodziewać się ujrzeć kiełkujące rośliny